Aasta Tekstiilikunstnik 2013

19.- 31.märts 2014 toimus meie galeriis näitus

AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2013

 

 

Eesti Tekstiilikunstnike Liit tunnustab 2013 aasta parimaid.

 

18. märtsil 2014 tunnustatakse Tallinnas tarbekunstigaleriis Kunstiaken parimat tekstiilikunstnikku ja parimat noort tekstiilikunstnikku. Lisaks antakse sel aastal välja elutööpreemia ning tunnustatakse Tekstiilitegu 2013. Preemiasaajate looming on galeriis vaadata kuni 31. märtsini.

Aasta Tekstiilikunstnikuks 2013 valiti Kadi Pajupuu.

Tunnustuse tõi autori mitmekülgne tegevus tekstiilikunsti valdkonnas - Kadi Pajupuu on sel aastal olnud väga aktiivne nii kunstnikuna kui leiutajana.

Uudisloomingu võtab kokku näitus "Mõterjal", mis toimus Pärnu muuseumis 27.9.-17.11.2013.  Näituse pealkiri  mõterjal väljendab materjalis muutuvat ja materjalist tuge saavat mõtet.  Näitus valmis koostöös graafik Marilyn Piirsaluga, mitmed näitusetööd on autorite ühislooming. Tähelepanuväärne on Kadi Pajupuu ulatuslik seeria Naisest ja Hundist, mille viis gobelääni valmisid Marilyn Piirsalu graafiliste lehtede põhjal.

Kadi Pajupuu on teinud märkimisväärset tööd ka kangastelgede uuendamisel. Sel aastal tegeles ta reguleeritavate piivahedega kangasoa edasiarendamisega, mille tulemusena valminud liugsuga võimaldab kangakudumise käigus muuta koos lõimetihedusega ka kanga laiust soas.

 

Kadi Pajupuu on pälvinud viimastel aastatel mitmeid tunnustusi:  Hõbemedal näituselt KIWIE 2010, (Korea International Women Inventions Exposition);  Eesti  TekstiilikunstnikeLliidu preemia Aasta Tegu 2009 reguleeritavate piivahedega soa eest; kujunduspreemia konkursil 2009 aasta 25 kaunimat raamatut ja 5 kaunimat lasteraamatut; EUWIIN (European Union Women Inventors and Innovators Network) eripreemia 2009; Innovatsiooniaasta preemia 2009; Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia 2007.

Kadi Pajupuu on osalenud näitustel nii Eestis kui rahvusvaheliselt ning korraldanud mitmeid isikunäitusi. Oma erialaseid kogemusi jagab Kadi Pajupuu tudengitele Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna dotsendina ning on hinnatud koolitaja ka käsitöölistele ja ettevõtjatele suunatud projektides.

Lisainfo autori kohta: http://issuu.com/kadipuu/docs/kadi_pajupuu_2013

 

Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2013 valiti Eva Jakovits.

Eva Jakovits on toonud vaataja ette karakteersed nõelutud figuurid, mis on ühtaegu realistlikud ja ulmelised. Autor on ise öelnud oma tööde kohta nii:   "Pitsil on ainulaadne omadus üheaegselt varjata ja tuua nähtavale seda, mida ta katab. Inimese identiteeti näen ma ornamendina, mis ühteaegu varjab ja ilustab inimest". Nõelumine on tehnika, mida tavaliselt kasutatakse katkiläinud tekstiilipinna taastamiseks. Eva Jakovits nõelub oma figuurid õhku, võlub olematust parandades nähtavale haprad inimkehad.  "Mu nõelutud figuurid on katsed tabada haavatavat ja avali olekut, kus kõik traagelniidid on nähtaval. Tegelikult koosnebki kogu elu- ja identiteedikoetis sellistest rohkem või vähem ajutistest pistetest,"  ütleb autor. Eva Jakovitsi esimene isikunäitusel  "Niit, nõel ja õhupall"  toimus Tartus, Tampere maja galeriis  7.11.-1.12.2013.

 

Eva Jakovits (sünd. 1984) on õppinud tekstiilikunsti Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Ta on omandanud magistrikraadi Stockholmi kunstiakadeemias (Konstfack, University College of Arts, Crafts and Design, Textile in Expanded Field) ning bakalaureuse kraadi Tartu Ülikooli semiootika ja kulturoloogia erialal. Ta on oma loominguga osalenud ühisnäitustel Eestis, Soomes, Rootsis ja Lätis. Eva Jakovits on Tartu Kõrgema Kunstikooli kaasaegse tekstiilikunsti lektor. Lisainfo autori kohta: http://evajakovits.com/

 

Aasta Tekstiilitegu 2013 on Ehalill Halliste liturgilised gobeläänid Sanctus Hageri kirikule, mille esmaesitlus oli 19. mail 2013. Samuti tunnustab zürii Ehalill Hallistet näituste "Läte" (9.11.-15.10 Tallinnas Vabaduse galeriis) ja "Tanu all" ( 15.11.2013- 2.1.2014 Hopneri majas Tallinnas) eest. Näitusel "Tanu all" esitles kunstnik etnograafiliste portreegobeläänide seeriat.

Sel aastal otsustati anda välja ka elutööpreemia, preemia pälvis Anu Raud. Anu Raual oli sel aastal neli suurt näitust:"Eesti Asi" Kondase keskuses Viljandis 9.1-9.2.2013, "Eesti Asi" Tallinna Kunstihoones 21.2-24.3.2013, "Õnnetähe poole" Pärnu Uue Kunsti Muuseumis 18.4-4.6.2013 ning "Vaibavõru"

Võrumaa Muuseumis 11.12.2013-26.1.2014. Näitused andsid ulatusliku ülevaate Anu Raua loomingust ja tegevusest rahvakunsti tutvustaja ja interpreteerijana.

 

Žüriisse kuulusid graafik Anu Kalm (graafik, Eesti Kunstnike Liidu esindaja), Kai Lobjakas (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor) ja Helen Adamson (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi peavarahoidja), Terje Luure (sisearhitekt), Tiina Kolk (ajakirjanik, Postimees), Katrin Pere (Aasta Tekstiilikunstnik 2012) ja Sigrid Huik (tekstiilikunstnik, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu esinaine).

Aasta Tekstiilikunstniku preemiat antakse välja alates 1996. aastast.

Näituse avamine ja preemiate üleandmine toimub galeriis Kunstiaken teisipäeval, 18.märtsil kell 17.

 

Tekstiilikunstnike Liit tänab toetuse eest:  AS Viru Keskus, Kangadžungel, galerii Kunstiaken .

Galerii Kunstiaken asub Tallinnas, Vene tänav 20.